ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

BAYKAN

SİİRT İLİ BAYKAN İLÇESİ
BAYKAN İLÇE TANITIM
baykan_5
BAYAKAN RESİMLER
BAYKAN FOTOĞRAFLAR
BAYKAN MANZARALAR
BAYKAN GÖRÜNTÜLER
BAYKAN TARİH
BAYKAN COĞRAFYA
BAYKAN ARICILIK
BAYKAN EĞİTİM
BAYKAN KÜLTÜR
BAYKAN ULAŞIM
BAYKAN
SİİRT BAYKAN
Baykan  Siirt ilinin bir ilçesidir.
Siirt İdarî haritası
BAYKAN HARİTA
BAYKAN İLÇE TARİH
Baykan ilçesi, 20.05.1938 tarih ve 3393 sayılı kanunla halen
ilçe merkezine bağlı köy durumundaki Tütenocak'ta kurulmuştur.
1949'da ilçe merkezi, Diyarbakır - Bitlis karayolu üzerinde bulunan tarihi bir geçmişe sahip olan "Havil Hanları" mevkiine
nakledilmiştir. Daha sonra İlçe'nin adı adı Baykan olarak
değiştirilmiştir.
baykan_1

BAYKAN İLÇE NÜFUS
NÜFUSU

İlçenin 1997 genel nüfus sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 27407 kişidir. Bu nüfusun 8596'sı İlçe merkezinde, 18811'i ise köylerde yaşamaktadır. Halen ilçe merkezinde 1997 nüfus sayımında tespit edilen nüfusun çok üzerinde kişi yaşamaktadır. Son yıllarda ilçe merkezi civar ilçe ve köylerden çok sayıda göç almıştır. Bugün ilçe merkezinde 10,000'e yakın nüfus bulunmaktadır.
baykan_cayi
BAYKAN İLÇE COĞRAFYA
COĞRAFYA DURUMU

İlçe Siirt İli'ne 47 kilometre uzaklıktadır. Doğusunda Şirvan, batısında Kurtalan, Batman İli, Kozluk İlçesi, güneyinde Siirt İli, kuzeyinde ise Bitlis İli bulunmaktadır. İlçede karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. İlçe Merkezi vadi içinde olup, etrafı yüksek tepelerle çevrilidir. Belli başlı dağları; kuzeyinde Siirt - Bitlis sınırında Tandır Dağı ( Kalems
baykan_11
 Dağı 2710 M. ) Atlı Tepe ( Morgelo Dağı 1850 M. ), Dilektepe Köyü kuzeyinde Soğantepe ( Komit ), kuzeydoğusunda Tosunlu Dağı ( Kali 1710 M. ) ve Adakale Köyü'nün 7 Km. doğusundaki Dikmen Tepe ( Kapik Dağı 1664 M.) dir. İlçede irili ufaklı dereler bulunmaktadır. Belli başlı akarsuyu Bitlis'ten gelen ve İlçe merkezinin içinden geçen çaydır. Bu çay aşağılarda Başur Çayı adının almaktadır. Bitki örtüsü olarak bozuk meşe ormanları geniş yer kaplar. Yeryüzü şekilleri bakımından dağlık ve engebelidir.
carpiran
BAYKAN İLÇE ULAŞIM
ULAŞIM

İlçenin Diyarbakır - Bitlis - Van karayolu üzerinde bulunması nedeniyle ulaşım sorunu bulunmamaktadır. İlçeden il merkezine ve çevre illere ulaşım karayolu ile kolaylıkla sağlanmaktadır. İlçenin tüm komşu il ve ilçelerle asfalt yol bağlantısı bulunmaktadır. İl merkezine 47 Km., Bitlis İli'ne 50 Km. mesafededir. Van, Bitlis, Ağrı, Muş gibi illerin toplu taşıma araçları her gün tarifeli olarak ilçenin merkezinden geçmekte, mevcut terminal vasıtasıyla büyük illere seyahat yapılmaktadır.
Tam boy resmi görebilmek için tıklayın
 ==============
 Bütün köy ve mezraların ilçe ile ulaşımlarını sağlayan asfalt ve stabilize yollar mevcuttur. İlçenin tüm köylerinde telefon olup, televizyon yayınlarını rahatlıkla izlenebilmektedir. İlçenin suyu 24 Km uzaklıktaki Aynharat mevkiinde bulunan sağlıklı ve suyu kaliteli bir kaynaktan karşılanmaktadır. İlçe su sorunu yaşamamaktadır.
BAYKAN İLÇE EĞİTİM
EĞİTİM
Tam boy resmi görebilmek için tıklayın
 ==============
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce bugüne kadar çeşitli dallarda kurslar açılarak birçok vatandaşa yaygın eğitim almalarında yardımcı olunmuş ve meslek edinmeleri, gelir elde etmeleri sağlanmıştır.
Başlıca kurlar; okuma - yazma, biçki - dikiş, makine nakışları, el nakışları, trikotaj, makrome, çiçekçilik, elektrikçilik, folklor, bilgisayar, halıcılık ve kilimcilik dallarından oluşmaktadır.
Tam boy resmi görebilmek için tıklayın
 ==============
Son zamanlarda çalışmalar, ağırlıklı olarak Jirkan Kilimciliğine yöneltilerek bu yöndeki çalışmalar genişletilmektedir. Jirkan denilen kilim asıl adını Jirki diye bilinen Hakkari, Van ve Şırnak yöresinde yaşayan bir aşiretten almaktadır. Kendine has kilim motifleriyle yapılmaktadır. Kurulan 4 kursta toplam 110 kursiyer çalışmaktadır. Bu çalışmalar daha da genişletilerek köylerde de başlatılacaktır. 
Tam boy resmi görebilmek için tıklayın
 ==============
Diğer kurslarımız da ise 150 kursiyer yer almaktadır.
İlçe Sağlık Ocağı ile de işbirliği yapılarak Halk Eğitim bünyesindeki kursiyerlere doktor ve ebeler tarafından çocukların beslenmesi, hijyen gibi konularda kurlar verilmektedir.
BAYKAN İLÇE EKONOMİ
EKONOMİK DURUM
Tam boy resmi görebilmek için tıklayın
 ==============
Verimli yüksek ve kaliteli ürün elde etmek amacıyla çiftçilerin isteği doğrultusunda getirilen muhtelif cins meyve fidanları ve sebze tohumları çiftçilere dağıtılarak ayrıca teknik elemanlarımızca dikim tekniği, budama, gübreleme ve bakım tekniği konularında eğitim verilerek çalışmalar sürdürülmektedir. Ayrıca sap, brucellios, veba, çiçek, kuduz ve newcastle gibi hastalıklarla ilgili aşılama ve sağlık taraması çalışmaları program dahilinde yapılmaktadır.
BAYKAN İLÇE YERALTI ZENGİNLİKLERİ
Yer Altı Zenginlikleri:
Tam boy resmi görebilmek için tıklayın
 ==============
İlçenin sınırları içerisinde zengin yer altı kaynakları mevcut olup, bunlardan Çelikli, Atabağı, Sarısalkım Köyleri civarında 21 adet petrol kuyusu, Dilektepe Köyü'nde de "Dodan Doğalgaz Tesisleri" bulunmaktadır. Yarımca, Kasımlı, Meşelik, Demirışık ve Ulaştı Köyleri'nde ise krom madeni yatakları bulunmaktadır. Bunlardan bir bölümü yakın geçmişte üretime açılıp çalıştırılmıştır.
Tam boy resmi görebilmek için tıklayın
 ==============
Genel olarak ilçe ekonomisi bahçe tarımı ve hayvancılığa dayanır. Nakliyecilik de önemli bir gelir kaynağıdır. Ancak Irak'taki savaş nedeniyle bu sektör olumsuz yönde etkilenmiştir. İlçe arazisinin büyük kısmının dağlık ve engebeli olması nedeniyle hububat ekimi çok azdır. Ekimin yapıldığı yerlerde buğday, mercimek ve arpa üretilmektedir. Bunun yanı sıra en küçük düzlük olanlarda bile verimli bir şekilde üretilen sebzeler ( domates, patlıcan, soğan, ve salatalık ) civar il ve ilçelerde büyük pazar bulmaktadır. İlçenin bazı köylerinde tütün ekimi, fıstıkçılık ve arıcılık yapılmaktadır.
BAYKAN İLÇE ARICILIK
Arıcılık Projesi:
Tam boy resmi görebilmek için tıklayın
 ==============
İlçe, arıcılığın en iyi şekilde yapılabilmesi için gerekli flora ve bitki örtüsüne sahiptir. Bu sebeple kaymakamlık bünyesinde İlçe Tarım Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından arıcılık projesi hazırlanmış ve 500 adet arılı kovan projesi hayata geçirilmiştir. Geçmişte arıcılık kursu çiftçiye verilmiş, bu konuda çiftçilerin bilgilendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Baykan arıcılığının geliştirilmesi için büyük alt yapı çalışmaları devam etmektedir.
Tam boy resmi görebilmek için tıklayın
 ==============